Historia
Diament - minerał z gromady pierwiastków rodzimych. Nazwa pochodzi od gr. adamas (dopełniacz adamantos, łac. diamentum) = "niepokonany, niezniszczalny" i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Jest najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie.
Drużyna Warsaw Diamonds oraz klub "4 Team Softball & Baseball" powstał w 2009.
Jednym z celów powstania klubu i drużyny było zapewnienie Warszawiankom możliwości gry w Softball – sportu jak na tamten moment jeszcze mało znanego w Polsce, jednak prężnie się rozwijąjącego.
Nazwa klubu ma istotne znaczenie i ma swoją historię. 4 to fonetycznie "for" co oznacza "dla" - drużyna dla zawodniczek, zawodniczki dla drużyny. 4 to także ilość lat gry w softball (do momentu powstania klubu) Mai Januszko i Karoliny Trzebińskiej, czyli tych dwóch zawodniczek, które z cierpliwością i determinacją wspierały proces powstania klubu i rozwoju drużyny.
Założycielami klubu są obecny główny trener Warsaw Diamonds Christopher Sweeney oraz ówczesna menadżer drużyny Małgorzata Banaszyńska. Przy pomocy kilku zawodniczek, ich przyjaciół oraz sympatyków wspierających ideę szerzenia softballu powstała drużyna, której skład z roku na rok powiększa się o grono nowych członków.
W skład drużyny wchodzi ponad 30 zawodniczek, a dzięki ciągłej rekrutacji ich ilość z tygodnia na tydzień ciąle wzrasta.
Klub nieustająco się rozwija i to w każdym tego słowa znaczeniu. Do ekipy, od początku jej powstania, dołączyło wiele utalentowanych dziewczyn, jak i również kilku nowych oddanych trenerów.
Dziewczyny, obecnie grające w Warsaw Diamonds to zawodniczki o przeróżnym stażu softballowym. W swoich szeregach drużyna gromadzi nie tylko dziewczyny, które przygodę swoją zaczęły w Warszawie. Warsaw Diamonds to softballistki z Augustowa, Białorusi, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Przełomem dla drużyny jak i softballu w Polsce było w 2014 roku sprowadzenie zawodniczek z USA, których doświadczenie i technika dały prawdziwie cenną lekcję, zarówno wśród Diamentów, jak i zawodniczek z innych klubów, które miały okazję wzięcia udziału w Pitching Clinic prowadzonego przez rezydującą przez kilka miesięcy w Warszawie Amerykankę.
Warsaw Diamonds swój udział w Polskiej Lidzie Softballu Kobiet rozpoczęło w 2010 roku i z sezonu na sezon jest jej regularnym uczestnikiem. Do ważnych momentów na łamach historii drużyny zaliczamy jej pierwszą wygraną, którą Diamenty odnotowały 20 czerwca 2010 roku podczas pierwszego roku udziału w rozgrywkach ligowych. Warszawska drużyna wygrała wówczas mecz wynikiem 8:7. Mecz odbywał się na boisku w Kutnie, a rywalkami była drużyna MKS Stal Kutno, wielokrotnie wcześniej grająca w Polskiej Lidze Softballu. Był to wielki sukces dla nieoszlifowanych Diamentów i z pewnością dodał im pewności siebie, ale przede wszystkim zmotywował do dalszej, ciężkiej pracy.
Zdecydowanie przełomowym momentem w historii Warsaw Diamonds był sezon 2014, w którym dziewczyny ustanowiły wyraźną dominację w polskim softballu wygrywając wszystkie 22 rozegrane mecze (w tym 18 meczy ligowych i 4 mecze w ramach Pucharu Polski) zdobywając tym samym Mistrzostwo Polski w ramach Ligi oraz Puchar podczas corocznego wydarzenia jakim jest Puchar Polski.
Warto wspomnieć, że zawodniczki Warsaw Diamonds systematycznie zasilają szeregi Kadry Narodowej, biorącej udział w Mistrzostwach Europy w kategoriach: U22 oraz najważniejszej: SENIOR.
Wiele dziewczyn miało także okazję wziąć udział, wraz z drużyną Christophera Sweeneya, w koedukacyjnym charytatywnym turnieju slow-pitcha 'Heavy Hitters' w Pradze czeskiej.
Ważnym momentem w historii klubu było dołączenie drużyny baseballowej Feniksy Warszawa. Dzięki współpracy dwóch drużyn idea propagowania softballu i baseballu stała się bardziej efektywna.
Diamenty błyszczą nie tylko na treningach i meczach. Drużyna organizuje pikniki zapoznawcze z dyscypliną, podczas których m.in. pokazuje Warszawiakom jak rzucać, odbijać, a także grać.
Dziewczyny regularnie biorą udział w róznego typu akcjach promocyjnych w tym: programach telewizyjnych i teledyskach muzycznych.
Warsaw Diamonds to nie tylko drużyna. To zgrana paczka ludzi, których łączy coś więcej niż tylko SOFTBALL. Nie mniej jednak rozwój tej dyscypliny w Polsce jest naszym celem priorytetowym. Ponad wszystko zależy namna wybudowaniu boiska softballowego na terenie Warszawy, aby móc na nim rozgrywać mecze z drużynami z kraju i zagranicy. Stolica, jak na ten moment nie posiada boiska tego typu mimo że, w znacznie mniejszych miejscowościach, takich jak: Miejska Górka, Kutno, Brzeg czy Skarbimierz istnieją tego typu obiekty sportowe.
Warsaw Diamonds stale również poszukuje sponsora. Na chwilę obecną członkowie klubu samodzielnie ponoszą wszelkie koszty związane z działalnością klubu, treningami oraz zawodami (wynajem boisk, sal, wyjazdy, sprzęt oraz stroje drużynowe).
Warszawianki trenują i pracują przez cały rok na dalsze coraz większe sukcesy.