What is softball?

Softball to gra podobna do baseballu. Rozgrywa się jednak na mniejszym boisku, większą piłką oraz lżejszą i cieńszą pałką. Rywalizuje ze sobą 9 zawodników. Główna część pola gry jest kwadratem z umieszczonymi na narożnikach bazami, z których jednato baza domowa.

Mówi się, że softball to damska odmiana baseballu, jednak zaprzecza temu przekonaniu istnienie bardzo wielu zespołów męskich, zwłaszcza w USA.

Podczas meczu każda drużyna gra w ataku i obronie po 7 razy. Atakujący odbijają kijem piłkę narzuconą przez miotacza drużyny przeciwnej, a następnie mają za zadanie obiegnięcie wszystkich baz i wrócenie do „domu” (co skutkuje zdobyciem 1 pkt). Defensywa natomiast dąży do „wyautowania” (wyeliminowania) z gry zawodników biegnących do baz. Po 3 autach następuje zmiana, gracze ofensywni przyjmują pozycje defensywne, defensywni ofensywne.

Gra powstała w latach 80-tych XIX wieku (George Hancock) w Chicago, gdzie szybko zyskała popularność. Międzynarodowy Komitet Softballu założono dopiero w 1933. Ujednolicił on i uregulował przepisy gry. W 1965 zorganizowano pierwsze softballowe Mistrzostwa Świata kobiet w Australii i rok później mężczyzn w Meksyku. Dopiero w roku 1991 Międzynarodowy Komitet Olimpijski dołączył rozgrywki softballu do Igrzysk Olimpijskich. Podjęto jednak decyzję wyłączenia go z igrzysk planowanych na rok 2012. Polski Związek Baseballu i Softballu powstał w 1978 roku.

Od 2007 toczą się rozgrywki Polskiej Ligi Softballu Kobiet.